Wednesday, November 21, 2012

Jak jsem potkal Yettiho


Ačkoli svým vzhledem spíše připomíná kozu (odtud i anglický názevMountain goat), jedná se o kamzíka - a to o severoamerického Kamzíka běláka“ (Oreamnos americanus). Do Skalistých hor se dostal během poslední doby ledové, cca před 10 000 lety. Zadaptoval se a už tam zůstal. Osobně si myslím, že především kvůli klidu, který jim horský terén poskytuje. Vezmeme-li v potaz jeho čistě bílou barvu srsti a nadmořskou výšku 3000 m, ve které žije a kde je téměř 7 měsíců sníh, dalo by se mu přezdívat „mistr kamufláž“. Krátké ostré zahnuté růžky používá především na obranu proti predátorům, nikdy však pro boj uvnitř stáda, k boji s ostatními.. Je si vědom velké pravděpodobnosti zranění a každá i malá újma oslabí jedince a znemožní mu přečkat krutou a dlouhou zimu. Ohleduplnost par excellence. Ne, že by nesváděli mezi sebou drobné bojůvky, ty jsou na denním pořádku, jde však spíše o převahu u míst, kde na povrch vyvěrá sůl. U takovýchto „vřídel“ se kozy shlukují hlavně na jaře. Jako ostatní kopytníci potřebují ke svému životu sůl, kterou jejich organismus není schopen vyrobit z potravy, proto se i koňům, ovcím, srnám, atd. přidává k potravě. No a u těchto slaných lizů, když  k nim dorazí stádo, tak samozřejmě jdou nejprve ti nejsilnější jedinci, po nich „kojící matky“ (malí kamzíci sůl nelížou, dostávají ji od matky v mléce) a pak až ti ostatní. Pochopitelně, že matka tu a tam musí odehnat nějakou netrpělivou kamzici, či kamzíka, jedná se však o jakousi zastrašovací pózu, které všichni rozumí, či o velmi jemnou hierarchii ve stádě, která vzniká po generace a které rozumí jen její členové. Jak už bylo řečeno, jedná se o zvířata nesmírně ohleduplná a cítící jeden k druhému. Jsou velmi plachá a kdykoliv jim hrozí nebezpečí, či se objeví cokoli jim neznámé, obratně prchají, využívajíc své skvělé znalosti terénu. Když je to jen trochu možné, obíhají nejbližší vyvýšeninu a jakmile jsou kryti kopcem, stoupají na jeho vrchol, kde se objeví velmi rychle. Odtamtud mají přehled o pohybu predátora. Jestliže člověk obdivuje rychlost u antilop, pak u kamzíků je to vytrvalost a síla, která toto zvíře pohání v nadmořské výšce nad 3 000 metrů.


Já vždycky obdivoval jejich výraz, když se mi podařilo je potkat při nějakém „sportovním výkonu“, škrábající se do stěny, kde by se málokdo z nás odvážil bez lana. Oni si to klidně vyskáčou a ani se nezadýchají. Pokaždé mi přišlo, že vidím úsměv a radost z té vydané energie, jako by jí měli na rozdávání.


Život kamzíka je skvělý, celý den chodíte po horách, otevírají se vám výhledy, za které producenti hollywoodských filmů platí obrovské peníze, jste stále na čerstvém vzduchu, vybaveni tou nejlepší gore texovou bundou a vaší jedinou starostí je přežít.


Každičký den putujete nemalé vzdálenosti v obtížném horském terénu, potkáváte se s různými spoluobyvateli lesů a hor. Jste tam v létě, v zimě. Vidíte všechny změny v okolí tak, jak se střídají roční období. Vidíte hory pod sněhem, vidíte je ztrácet se v jitřním oparu. Jste tam, když skončí bouřka, roztrhne se mrak a údolí rozsvítí paprsek. Jste tam, když padne první sněhová vločka brzy v září. Vidíte, jak se tvoří drobná stáda v říji, kdy si nejsilnější samec odvádí ty nejsilnější samice. O pár měsíců později vidíte téhož samce, jak věrný svému stádu razí cestu v hlubokém sněhu. Potkáváte jej znovu, to už je tepleji, jarní slunce vypaluje na horské tundře pokryté sněhem hnědé koláče. Vidíte téhož samce, ale je velmi odlišný od toho, jehož jste naposledy viděli razit cestu. Je pohublý. Kosti a kůže. Cestou někde ztratil polovinu sebe sama. Taky je však bohatší o velkou zkušenost. Razil cestu svému stádu jednu dlouhou horskou zimu v Coloradu.

Digigraphie® EN



A few words about new possibilities and limited edition philosophy as Epson describes it:
QUALITY ASSURED FIRST TIME, EVERY TIME
How can you reproduce a work of fine art which is durable while completely preserving its quality, uniqueness and originality? The answer’s simpler than you might think – and it’s called Digigraphie.
Digigraphie is the result of many years of research by Epson into achieving the highest technical performance from the combination of its printers, long-established Epson UltraChromeTM inks and the highest quality fine-art media.
With Digigraphie you can utilise the very latest advances in digital technology, whilst being assured of the very highest standards of digital art reproduction. We have also selected a range of high-quality art papers that are Digigraphie certified – all tested by independent laboratories to guarantee the stability of prints over time.

SETTING THE STANDARD
Epson have been at the forefront of printing and ink development for many years now, and have an unparalleled heritage within the world of digital fine art reproduction.
In 2002, the introduction of Epson’s UltraChrome ink combined with Epson’s superior print technologies and its ability to print on a wide range of specialised fine art material, set a new benchmark for Giclée digital fine art printing. By making the technology more affordable, this gave the artist more control and more flexibility over the reproduction of their work, expanding the opportunities in this market like never before. The market for digital fine art reproduction had changed forever.
By 2009, UltraChrome ink had evolved into its 4th generation with the introduction of the UltraChrome HDR (High Dynamic Range) inkset, offering the widest colour gamut in the market.
Digigraphie by Epson enables artists, galleries and museums alike to maximise their opportunities within the world of fine art.

SEAL OF APPROVAL
In 2004 the Royal Academy of Arts selected Epson as their key partner to support their Royal Academy Schools Programme, and together they built and created the Epson Digital Media Suite.
Since then, Epson printers, ink and recommended high quality media have been used by the Schools to enrich and enhance their digital and video facilities. The Royal Academy Schools is the oldest art school in the UK that selects elite students from hundreds of applicants around the world and enables them to realise their ambitions within the world of fine arts.




HOW TO GET INVOLVED
Digigraphie by Epson enables artists, galleries and museums alike to maximise their opportunities within the world of fine artists, galleries and museums to add value to their work exclusively, by using the very best printing technology together with our choice of certified fine art media.
The benefits of becoming a Digigrapher include:
•Digigraphie artists have their own website (www.digigraphie.com) enabling you to upload and showcase your work to a wider audience around the world
• Add value to your limited edition prints with the official Digigraphie by Epson stamp and certificate of authenticity
• As a Digigrapher, you will be entitled to exclusive discounts on Epson printers and selected fine art media. Plus, we will keep you up-to-date with all the latest news from Epson
•You can enter your work into the competition to become the Epson UK Digigrapher of the Year.
How to get involved
To become a Digigrapher you must either:
• Own an Epson Stylus Pro printer and use the certified high quality recommended media
or
• Use an Epson Digigraphie – approved laboratory to print your work

Digigraphie® CZ







Technologie Digigraphie  od společnosti Epson zajišťuje ty nejvyšší standardy pro reprodukci digitálního umění. S technologií Digigraphie  může svět umění využívat výhody digitální technologie a zároveň zajistit výjimečnou kvalitu a stálost zhotovených děl.
Technologie Digigraphie  je výsledkem mnohaletého vývoje společnosti Epson a dosahuje vysokého výkonu díky jejím tiskárnám a pigmentovým inkoustům Epson UltraChromeTM.
A výsledek? Díky technologii Digigraphie  je možné vyrábět či reprodukovat limitované edice obrazů, na které budou vaši zákazníci pyšní. Každý výtvor může mít svoji vlastní jedinečnou digitální repliku, protože jednotlivé kopie jsou očíslovány, zaznamenány a podepsány umělcem.
Technologie Digigraphie  je zárukou dokonalosti díky přísným kriteriím a pravidlům použití. Proto pokud se vašim digitálním reprodukcím dostane označení sbírky Digigraphie  Collection, přidá jim to na hodnotě.

Původ
Ačkoliv značka Digigraphie® vznikla poměrně nedávno, samotný princip existuje mnohem déle. Značka Digigraphie® byla oficiálně představena 13. listopadu 2003 při příležitosti stého výročí výstavy Autumn Exhibition v Paříži ve Francii. Po mnoho let fotografové, sochaři, malíři, fotolaboratoře i litografická studia používali technologii tiskáren Epson k tisku fotografií ve vysoké kvalitě, až nakonec vznikl samostatný obor: tisk digitálních děl.

Hledání jména
Jak ale pojmenovat výtisky digitálního umění vytištěné na tiskárnách Epson? Tato otázka vyvstala již v roce 1991 ve Spojených státech amerických. Hlavní tiskař v grafickém studiu Nash Editions, Jack Duganne, hledal nějaký způsob, jak obecně popsat obrazy od Diane Bartze vytisknuté na inkoustových tiskárnách. Použil francouzský výraz „jet d’encre“ (inkoustový), který změnil na „gicleur“ (tryska) a poté na „Giclée“ (nanesený). I francouzští umělci čelili stejnému problému jako pan Duganne. Okamžitě zamítli výraz „inkoustový výtisk“, neboť se jim zdál nevhodný k popisu umělecké fotografie. Někteří umělci se proto rozhodli, že vytvoří svůj vlastní název. To byl případ například Philipa Plissona, krajináře zaměřujícího se na moře, který vytvořil pojem „pixografie“, nebo Jean-Noëla I'Harmeroulta, módního fotografa, který nazýval svoje díla „hyperchromy“. Tito dva umělci používali vlastní označení, které by vystihovalo jejich limitovanou edici uměleckých výtisků vytvořených za použití tiskáren Epson pro tisk profesionálních fotografií. Bylo zřejmé, že je potřeba zavést průmyslový standard.

Nástup označení Digigraphie
Po rozsáhlých studiích ve spolupráci s umělci i zákazníky zaregistrovala společnost Epson France v roce 2003 jméno Digigraphie® u INPI (Institute Nationale De La Properiété Industrielle – Národní úřad průmyslového vlastnictví) a OHMI (Úřad pro harmonizaci ve vnitřním trhu). Obchodní známka se poté stala evropskou. Všichni, kteří byli ochotni přizpůsobit se pravidlům použití, mohli toto označení používat.

Nové techniky při vytváření uměni
Díky technologii používané tiskárnami Epson a kvalitě inkoustů UltraChromeTM přispěla společnost Epson trhu s uměním novými možnostmi pro umělce, galerie
a muzea.



Výběr uměleckého papíru

Dosažení statusu Digigraphie® závisí na použitém materiálu. Společnost Epson proto určila řadu vysoce kvalitních uměleckých papírů, které jsou vhodné pro technologii Digigraphie®: mimořádně jemný papír, hladký umělecký papír, plátno, tradiční fotografický papír a také matný papír s povrchovou úpravou Diasec®. Všechny tyto materiály byly testovány nezávislými laboratořemi, aby byla zaručena stálost výtisků. Úplný seznam uměleckých papírů je dostupný na webové adrese www.digigraphie.com










Digigraphie – jistota kvality
Společnost Epson vytvořila kontrolní komisi, která je složena
a pravidla pro používání technologie Digigraphie® a tím zajistit jejich
z fotografů, sochařů a malířů. Její rolí je stanovit přesná kritéria
sjednocení v různých uměleckých odvětvích v současnosti i při následném vývoji technologie. Komise také plní funkci poradce při přizpůsobování technologie společnosti Epson pro konkrétní požadavky umělců.


Proč technologie Digigraphie® – a pro koho je určena?

Svět umění
Nejen umělci a muzea vyžadují více svobody, větší přehled a lepší kontrolu nad reprodukcí děl. I zákazníci si chtějí být jisti kvalitou a životností svých oblíbených prací.

Fotograf nezachycuje pouze obraz, ale vyprodukuje i výtisk a dá mu vzhled, jaký se mu zamlouvá. Možnosti jsou nezměrné.



Větší přehled

Obecně platí, že každý originální výtvor je jedinečný. Každý umělec je díky technologii Digigraphie® schopen vytvořit sérii vysoce kvalitních výtisků a tím zvýšit svoje distribuční možnosti.


Tvorba pod kontrolou
Technologie tisku společnosti Epson umožňuje umělcům dohlížet na kvalitu a množství svých výtvorů. Technologie Digigraphie® zabraňuje plagiátorství díky tomu, že každé dílo je očíslováno, označeno a podepsáno. Každý výtisk je částí limitované edice.

Výtisky podle přání
Umělci mohou svoje práce tisknout, kdykoli chtějí, aniž by přitom riskovali znehodnocení svých výtvorů. Technologie Digigraphie® společnosti Epson zaručuje dokonalou reprodukci barev i odstínů, které i s postupem času zůstanou neměnné, čímž umožňují umělcům zhotovovat svá díla v závislosti na poptávce.
Odkaz pro budoucnost
Použití technologie Digigraphie® společnosti Epson znamená prodloužení životnosti výtvoru. Umělci mají nové možnosti pro své vyjádření a zároveň podporu při obnovování svého odkazu, což je hodnotná alternativa jak pro jediný výtvor, tak i pro velké množství výtisků.
Galerie on-line
Umělci, kteří využívají technologii Digigraphie®, nyní mají svoji vlastní webovou stránku: www.digigraphie.com  
Umělec se zde může zaregistrovat a v galerii online prezentovat své portfolio certifikovaných digigrafií.

Galerie přetékající životem
Technologie Digigraphie® společnosti Epson nabízí solidní vyhlídky také pro galerie. Jednou z výhod, které technologie Digigraphie® nabízí, je originalita prací. Každý výtisk vytvořený díky technologii Digigraphie® je ve výsledku původním výtvorem, který je očíslován a podepsán. Galerie tím pádem mohou uspokojit libovolně velkou poptávku po jednom díle a vydávat omezené série jedinečných uměleckých děl.
Sbírka digigrafií Digigraphies Collection
Mezi další výhody technologie Digigraphie® společnosti Epson patří i speciální sbírka digigrafií Digigraphies Collection. Tímto zvláštním názvem se označují díla zesnulých umělců. Každý dědic může vytvořit digigrafii podle originálu po zesnulém a nechat ji vystavit v galerii. Jedná se tedy o způsob, jak odkaz umělce znovu zhodnotit.

Značka Digigraphie  Collection přitahuje muzea po celé Evropě. Všechna muzea, národní i soukromá, mají nyní možnost nabídnout svým návštěvníkům šanci získat kvalitní umělecká díla z limitovaných edicí. Technologie Digigraphie® společnosti Epson nabízí návštěvníkům jedinečnou příležitost odejít s výjimečnou a trvalou reprodukcí jejich oblíbených
maleb či fotografií. Je to úžasná možnost donést si umělecký odkaz přímo domů. Prodej sbírky Digigraphie  Collections je vhodný pro stálé výstavy i dočasné expozice.
Značka Digigraphie  v muzeu Louvre
Na nedávné výstavě malíře Jean-Auguste-Dominique Ingrese (1780–1867) reprodukovalo muzeum Louvre a RMN (asociace Francouzského národního muzea) jeho 12 obrazů jako součást limitované edice, což bylo možné díky sbírce digigrafií Digigraphie® Collection společnosti Epson.
I další muzea využívají technologii Digigraphie společnosti Epson ke zvýšení kvality svých služeb, a to prodejem reprodukovaných obrazů ve svých obchodech. Mezi taková lze počítat i muzeum Albert-Kahn u Paříže, nové muzeum v Monaku či muzeum v Orleans.

Jakub Kotas - zobrazit Digigraphie

Jakub Kotas - koupit Digigraphie